"Elma RCDtest er et lille og handy instrument for test af fejlstrømsafbrydere. Det smarte 2 polet spændingstester design, betyder at det ikke er nødvendigt med 3 hænder for betjening.
Resultatet vises på et kraftig lysende OLED-farvedisplay, som gør instrumentet ideel både i dagslys og i mørke. Instrumentet har desuden indbygget lygte, så arbejde i mørke omgivelser bliver endnu nemmere.
Instrumentet tester om fejlstrømsafbryderen udkobler ved den korrekte strøm og tid. Der kan testes type A, AC, selektive, ved 0/180°, x1/2, x1, x2 og x5 med visning af reaktionstid og med rampefunktion vises også den konkrete udkoblingsstrøm. Desuden måler loop impedans, spænding og berøringsspænding.
Elma RCDtest er IP 43 og leveres inkl. prøveledning, taske og betjeningsvejledning. Opfylder IEC 61010-1 kat III 300V."
OBS! Vi har modtaget informationer om dette produkt direkte fra vores leverandør, og derfor kan der være informationer, specifikationer eller priser, der ikke fremgår eller er misvisende. Hvis du har spørgsmål til produktet, er du altid velkommen til at kontakte vores kundeservice.