Metro Model 200 el-vandvarmer – Varmt vand til det store behov
Du behøver aldrig mere bekymre dig om at løbe tør for varmt vand, uanset om det er i en flerfamiliebolig, en travl restaurant, en industriel virksomhed eller din lokale frisørsalon. Metro Elvandvarmer Model 200 type 2002 er designet til netop disse situationer, hvor behovet for varmt vand er stort og konstant. Med mulighed for temperaturer op til 88°C er denne model særligt velegnet til landbrug og industri, hvor der kræves ekstra høj temperatur.
Det keramiske elvarmelegeme er indkapslet i et emaljeret flangerør, som mindsker kalkopbygning og forhindrer gennemtæring af beholderen. Det betyder mindre vedligehold og en længere levetid, så du får en driftssikker løsning uden unødvendige bekymringer.
Funktioner og fordele
- Den effektive varmeproduktion gør denne model ideel til steder med et højt forbrug af varmt vand.
- Det emaljerede flangerør reducerer kalkopbygning og forlænger vandvarmerens levetid.
- Den indbyggede termostat giver præcis temperaturkontrol fra 5 til 88°C, så du kan tilpasse varmen til dine behov.
- Den robuste konstruktion er trykfast op til 10 bar og velegnet til gulvmontering med nedadgående rørforbindelser.
- Modellen er udstyret med en 9 kW, 3x400V tilslutning, der sikrer en stabil og effektiv drift.
Sikkerhed og installation
Metro Model 200 er designet som en trykbeholder og inkluderer en sikkerhedsventil, der gør det sikkert at tilslutte flere tappesteder. Den solide konstruktion sikrer en stabil og pålidelig forsyning af varmt vand, selv under krævende forhold. Det gør denne model til en ideel løsning for både virksomheder og større boliger med et højt varmtvandsbehov.